Blog

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

İnsanı derinden etkileyen, uzun negatif duygulanımlar yaşamasını sağlayan her olay ruhsal travma nedeni olabilir. Kişinin fiziksel iyi oluşunu ve ruhsal sağlığını derinden inciten olaylar travma olarak adlandırılır.

Depresyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon, uzun süren etkinliklere karşı isteksizlik, olayların devamına karşı negatif düşünceler, eskiden zevk alınan etkinliklerden zevk alamama, kendini suçlama, kendine yönelik güvenin azalmasıyla birlikte bu olumsuzluk halının ilişkisel, içsel ve mesleki sorunlar yaratmasıdır.

Klinik Testler ve Bataryalar

Klinik Testler ve Bataryalar

Psikolojik testlerler, insan davranışının, bilişinin ve duygularının var olan olgusunu saptamak ya da zaman içerisinde değişimini anlamak üzerine kurgulanmıştır. Bazı testler seans içerisinde tekrarlanabilir ve psikoterapinin etkinliğini anlamak üzerinde kullanılabilir.

Neden Psikoloğa Gitmeliyim?

Neden Psikoloğa Gitmeliyim?

Yaşadığınız olumsuz tecrübelerinizle başa çıkıyor gibi görünüyor olabilirsiniz ancak psikoloğa gitmek için duygusal sınırları aşmayı beklemenize gerek yoktur. Bu yüzden bireysel olarak yardım almanız gerektiğini hissediyorsanız, geciktirmeyiniz.

Mobbing Nedir?

Mobbing Nedir?

Kelime anlamı itibariyle mobing, iş yerinde yaşanan birey üzerinde olumsuz etkiler bırakan hakaret, taciz, şiddet olaylarının tümüdür. Tek bir anlaşmazlığın mobing olmadığı gibi iş anlaşmasında altına imza atılan hak kayıpları da mobing olarak sayılmamaktadır.

Anne Baba Tutumları

Anne Baba Tutumları

Anne baba (ebeveyn) tutumları, çocuğa aile içerisinde genel bir davranış kalıbı belirtmek için kullanılır. Kendi anne babamızdan, dışarıdan ya da bizim için ideal anne babalığın ne olduğuna göre seçtiğimiz tutum değişir.

Ruh Sağlığı Çalışanları Kimlerdir?

Ruh Sağlığı Çalışanları Kimlerdir?

Psikolog, psikiyatrist, Psikolojik Danışman, Terapist gibi ünvanlarla çalışan ruh sağlığı çalışanlarının bazı konularda yetki ve yeterlilikleri ortaklaşsa da temelde farklı alanlar üzerinde çalışırlar.