Depresyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Nedir?

Depresyon, uzun süren etkinliklere karşı isteksizlik, olayların devamına karşı negatif düşünceler, eskiden zevk alınan etkinliklerden zevk alamama, kendini suçlama, kendine yönelik güvenin azalmasıyla birlikte bu olumsuzluk halının ilişkisel, içsel ve mesleki sorunlar yaratmasıdır. Bu olumsuz durumun en az iki haftadır sizinle olması ve durumunuzda iyiye gidiş görmemeniz ruhsal durumunuzla ilgili profesyonel bir yardım almanız gerektiğini göstermektedir. Uzun süren depresif belirtiler, buna yol açan düşüncelerin irdelenmesi ve yeniden yapılandırılmasıyla kısa psikoterapi dönemleriyle sonuç alınabiliyor olsa da belirtilerin uzun süreden beri varlığı psikoterapiye ek olarak psikiyatrik destek tedavisinin de olmasını gerektirmektedir.

Dünyada görülen en sık ikinci psikopatoloji depresyondur. Hayatboyu her 4 kişiden 1 tanesi en az bir defa depresif dönem yaşamaktadır. Zaman zaman her insan olumsuz kısa süreli duygular yaşayabilir ancak sürenin haftalar ve aylarca sürüyor olması kişinin sosyal hayatını etkilemekte ve bireysel mutluluğunu kalıcı olarak tehdit etmektedir. Tedavi edilmeyen depresyon, hayatın geneline yayılan endişe problemleri, kendine güven, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, kalp ve damar hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları için eş tanısal risk faktörüdür. Özellikle depresyon ve kal damar hastalıklarının ilişkisi Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmıştır.

İnsanların hayatının dönüm noktası sayılabilecek önemli olaylar kişinin psikolojik hazır bulunuşluğa, kimyasal değişime bağlı olarak depresyon için risk arttırıcı olabilmektedir. Okul değişimi, eğitim hayatının bitimi, yeni işe başlama, ayrılık, evlilik, hamilelik, doğum, sevilen birinin kaybı, menapoz, kronik hastalıklar, emeklilik, kayıp olguları depresyon için risk faktörlerini oluşturmaktadır.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyonun tedavisinde öncelikle sizi negatif duygulanımlara sürüklemiş olan düşünce kalıpları ele alınarak bu kalıpları olumlu düşünce kalıplarıyla değiştirmek temel amaçtır. Her insanın yaşamı biricik ve düşünce tarzları kendisine has olduğu için çevrenizden gelen yardımlar size faydalı görünmüyor olabilir. Kendinize en uyan olumlu düşünceleri bulmak için bir ruh sağlığı profesyoneliyle çalışmanız şarttır. Depresyon tedavisi ortalama 12-20 seans sürmekte olup kişisel durumunuza ve depresyona yol açan düşünce tarzlarının hayatınızdaki yaygın kullanımına göre süre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavide olumlu düşünce kalıplarının yanı sıra depresyon için kişinin risk faktörleri değenlendirilerek bunlara karşı önlemler alınır ve tekrarlamayı önleyici çalışmalar yapılarak seanslar sonlandırılır.

Depresyon eğer tedavi edilmezse kişinin varlığını, bireysel başarısını ve ilişkilerini tehdit eden bir olguya dönüşebilir. Eğer uzun süren yineleyici olumsuz yaşantılarınız varsa bir uzmandan yardım almayı unutmayınız.