Neden Psikoloğa Gitmeliyim?

Neden Psikoloğa Gitmeliyim?

 • Sizce sadece çok talihsiz ve zor olaylar yaşamış, üzüntüsünden yatağa düşmüş evinden çıkamayacak duruma gelmiş, başka hiçbir çözümü kalmamış kişiler mi psikolojik yardım almalıdır?
 • Sürekli hayatınız kendini tekrar ediyor ve benzer sorunların ve durumların içinde mi buluyorsunuz?
 • Neden ve nasıl olduğunu bilmediğiniz halde yoğun öfke, kırgınlık ve üzüntü mü hakim? Yoksa olumsuz duygularınızın sebebini bilmenize rağmen duygularınıza engel mi olamıyorsunuz?

Elbette çok zor zamanlar yaşayan ve olaryların üstesinden tek başına gelmeyi baaramayanlar yardım almalıdırlar. Ancak işler bu derece zorlaşmadan da yardım alınarak yaşanılan duygusal, düşünsel ve sosyal zorlanmayı daha kolay atlatmak, kronik bir sorun haline dönüşmeden sorunu çözmek mümkündür.

Toplumda psikoloğa gitmek kötü bir deneyim, içsel kaynakların başarısızlığı gibi addedilmektedir. Birçok kişi arkadaş ya da aileyle yapılan duygu ve düşünce paylaşımlarını ruh sağlığı profesyonellerince yapılan görüşmeyle eş tutmaktadır. Tanıdık birinin bakış açısıyla ve eyleme geçiren motivsyonel konuşmasıyla yanlış eylemlere adım atabilir ve içinden çıkılması daha güç yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Günlük olarak düşüncelerimizin paylaşımı duygusal olarak bizi rahatlatsa da çoğu zaman soruna karşı çözümsüzdür. Ancak ruh sağlığı profesyoneli ile yapılan görüşmede sorunun kaynağına, gelişimine, üzerinizdeki etkisine ve çözümüne ilişkin yapacağınız detaylı analizle kendinize ve sorununuza dair farkındalığınız artmakla birlikte çözüme yönelik aşamalı planlar ve tekrar etmemesi için önleyici çalışmalarla daha kaliteli bir hayat yaşayabilirsiniz.

Psikolojik Yardım Almanın Belirtileri

Psikoloğa gitme konusunda kararsızsanız kendinize sormanız gereken sorular şunlardır:

 1. İşime eskisi gibi odaklanıp başarı sağlayabiliyor muyum?
 2. Aileme yeteri kadar vakit ayırıp keyifli vakit geçirebiliyor muyum?
 3. Sürekli aklıma takılan sorular var mı ve cevabını bulabiliyor muyum?
 4. Hayattan eskisi gibi keyif alabiliyor muyum?
 5. Arkadaşlarımla eskisi gibi eğlenceli ve keyifli zaman geçirebiliyor muyum?
 6. Herhangi yeni bir eylemde bulunmak benim için çok enerji gerektiriyor mu?
 7. Yeni bir işe odaklanabiliyor muyum?
 8. Hayatıma genel olarak olumsuz duygular mı hakim?

Eğer yukarıdaki 8 sorudan en az 2 tanesine bile cevabınız hayır ise, psikolojik yardım almanız ruh sağlığınız için oldukça faydalı olacak ve ileride karşılaşabileceğiniz daha büyük fiziksel ve ruhsal sorunların önüne geçecektir.

Yaşadığınız olumsuz tecrübelerinizle başa çıkıyor gibi görünüyor olabilirsiniz ancak psikoloğa gitmek için duygusal sınırları aşmayı beklemenize gerek yoktur. Çoğu insan yaşadığı zorlantıyı o anda değil, ruhsal olarak rahatladıktan sonra fark eder. Bu yüzden bireysel olarak yardım almanız gerektiğini hissediyorsanız, geciktirmeyiniz.