Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

İnsanı derinden etkileyen, uzun negatif duygulanımlar yaşamasını sağlayan her olay ruhsal travma nedeni olabilir. Kişinin fiziksel iyi oluşunu ve ruhsal sağlığını derinden inciten olaylar travma olarak adlandırılır. En yaygın ruhsal travma nedenleri; yakın birinin kaybı, kaza, afet, saldırı, bedensel travmalar ve ciddi hastalıklardır. Her birey için, yaşanılan olaydan aynı derecede etkilenmez ve biri için travmatik niteliğe sahip olan öteki için bu niteliğe sahip olmayabilir.

Yaşanılan olumsuz deneyimin travmatik olarak değerlendirilmesi; yaşanılan olayın bireyin ne derece duygusal kaynağı olduğuna, yeniden yapılandırılacak duygusal kaynakların varlığına, sosyal desteğe ve kişinin olayı anlamlandırma biçimine göre değişiklik göstermektedir. Travma sonrasında en çok görülen iki sorun, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğudur.

  • Hayatınızı derinden etkileyecek olumsuz bir olay sonucu;
  • Bu olayın sonucunda çaresiz, mutsuz, korku içinde hissediyor olabilir;
  • Dış dünyayı tehlikeli ve kendinizi oldukça savunmasız, her an her yerden zarar uğrayacak hissediyor;
  • Günlük yaşantınız içinde yaşadığınız olumsuz olay birden geliyor sanki olayı yeniden deneyimliyor gibi hissediyor,
  • Rüyalarınızdan bu olayı yeniden yaşıyor gibi olabilir,
  • Yaşadığınız olayı sanki yukarıdan izliyor ya da başkasının başına gelmiş gibi hissediyor,
  • Olayı konuşmaktan, eğer bir suçsa bildirmekten çekiniyor,
  • Kendinizi “böyle yapmasaydım, başıma gelmezdi” düşünceleri içinde buluyor ve bir daha olmaması adına fazlaca önlemler alır şekilde buluyor olabilirsiniz.

Yukarıda yer alan düşünce ve duygular, insanın hayatta kalma ve kendisini koruma içgüdüsü gereği her önemli olay neticesinde aklına gelebilir. Ancak bu düşünceleri çok yoğun, iki haftadan fazla yaşıyor ve normal hayatınıza dönmekte güçlük çekiyorsanız olağan anksiyeteden farklı bir deneyim yaşıyor olabilirsiniz. Yaşadığınız durum, Travma Sonrası Stres Bozukluğu olabilir.

Duygulanımlarınız karışık ve kararlarınız arasında herhangi birine bunu anlatmak gelmiyor, anlaşılmayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu durumla başa çıkmak adına yalnız olmadığınızı, ruh sağlığı profesyonelinizin sizin yanında ve bu durumu atlatabilmeniz adına sizinle yan yana yürüyeceğini bilmelisiniz.

Travmayı atlatmak için ruh sağlığı profesyonelleri, yaşanılan olumsuz olayla yumuşak bir yüzleşme, olayı yeniden anlamlandırma ve tehlike durumunu yeniden belirleme, bu olayın olumsuz duygulanımlarıyla baş etmeyi öğrenme ve bu olayla daha iyi baş edebilmek için diğer içsel ve dışsal kaynaklarınızı keşfetme konusunda yardımcı olacaktır.